2004 Sowebo Festival Archive
 


Sowebo Arts Festival 2004
Art Show

Paul Wallace
Jerry Prettyman

Laddie Waters
C. Carter Glass
Gregory Comstock
Judith Tobin
Sonja Wallace
Melanie Coburn
Gail Willis
Rania F Weber

Roger Wood
Stephanie Czyrca
Paula Franklin
Stephen Parlato
Scott Pittman
Fran Rahl
Joy Logan
Martin L Goggins
Richard Terrill
James McDonald
Rita Marie Moscola
Mary Causton
Ric Conn
Ori Sessoms
Justine O'Brien
Kyle Miller
Erin Mahoney
Cin Dee Lee
Scotty Stevenson
Jason A Pointe
Abbi Marchesani
Ed Towles
Marc Braun
Brian Judy
Hilary Christian
Cherie Kalisher
Marion Coe
Steve Dewey
Suman Prajapata
Michelle Sanzi Kermes
Patricia Joson Cruz
Williams Whitaker
Spoon Popkin
Dan Van Allen
Arron Prager

2004 People's Favorite Art Winners


Best 2 Dimension
Mary Causton
The New American Gothic


Best 3 Dimension
Kelly Richmond

Best Soweboposter
Joe Rizza
This years fab trophies were made by Marc Braun.


Sowebo Arts Festival 2004
& Brood X Invasion


Music
Market Stage

12:00  Owen Brown
12:30  Yikes Mcgee  ~  www.yikesmcgee.org
  1:00  Abby Bardi
  1:30  Tom Breach 
  2:00  T.T. Tucker  ~  www.tttucker.com
  2:45  
Jeznick  ~  http://jeznick.net/
  3:30  Mayan Factor  ~  www.themayanfactor.com
  4:00  Le' Sheea Inc. Fashion Show
  4:15  Suzi
  4:45  Le' Sheea Inc. Fashion Show
  5:00  Stephanie's Id  ~ www.stephaniesid.com 
  5:45  Jaded
  6:00  Table Top Poets  ~  www.tabletoppoets.com
  6:30  Return to Glory (UB Blake)
  6:45  Locust Grove  ~  www.lgroots.com
  7:15  Hypno
  7:30  Woodswork  ~  www.woodswork.com
  8:00  Gaurdian Dance
  8:15  The Players  ~  www.theplayersband.com

Tribe Stage

12:00  New Dimension Ministries
12:30  Freedom Enterprise
  1:00  Elifrey's Caribbean School of Dance
  1:15  Tim Kaye
  2:00  Gizmo
  2:30  Gerstung "gymnastics"
  2:45  Dark City Inc  ~  http://darkcityinc.com
  3:15  Power Movement Project  ~ www.computethemadness.com
  3:45  Tribe Dancers
  4:00  Big Shaun
  4:30  Phatback
  5:00  Jeremy Opio
  5:30  Pasadena
  6:00  Platoon
  6:30  Clann An Drumma
  7:15  Telesma  ~  http://telesma23.com
  7:45  Shodekeh
  8:15  Caveman  ~  www.cavemanlove.com

Arlington Stage

12:00  The Wire Orchestra  ~  www.newagehillbilly.com
12:30  Bryna Shaw
12:45  Bromo and the Scrub Babies  ~  www.pervodog.com/bromopage.html
  1:15  Jode Mode "poetry"
  1:30  Later Than Soon  ~  www.laterthansoon.com
  2:00  Tom Swiss
  2:15  BNZ  ~  www.bnzmusic.com
  2:45  Frank Walsh
  3:00  Soihadto  ~  www.soihadto.com
  3:45  Sublux  ~  www.sublux.cjb.net
  4:15  Guerrilla Poetry
  4:30  Puddle  ~  www.donoteat.com
  5:00  Tribe Dancers
  5:15  Trio Ricochet  ~  www.trioricochet.com
  6:00  Karaoke Superstars  ~  www.karaokesuperstars.net
  6:30  Egyptian Sun Bellydancers
  6:45  Black Eyed Susan  ~  www.black-eyedsusan.org
  7:15  Will
  7:30  Blu Funk  ~  www.blufunk.com
  8:15  Living Proof

Outlaw Stage

12:00  Christina Van Norman
12:45  Jessica Gibson
  1:30  Lockhorns  ~  www.the-lockhorns.com
  2:15  Bob Pyle
  3:00  Clann An Drumma  ~ www.clannandrumma.com
  3:45  Water School  ~  www.waterschoolmusic.com
  4:30  Storage
  5:15  Spoooge  ~  www.sqwit.com/spooogemebaby
  6:00  Mongoloidian Glow  ~  www.mongoloidianglow.com
  6:45  Circle 9  ~  www.mbus.com/bands/genadm/Circle.9.htm
  7:30  Big Honky Slim
  8:15  Motor Morons  ~  www.motormorons.com

Dance Performances
Elifrey's Caribbean School of Dance
Gerstung
Tribe Dancers
Egyptian Sun Bellydancers

Moth

Guardia
n

Artists
Glenn Shiring ~ paintings
Audre Beardsley ~ ink and pastels
Kimberley Sheridan ~ ink and pastels
Ric Conn ~ oil paintings
Michele Banks ~ paintings/collage
Jessica Novak ~ paintings
Megan Rowland ~ paintings
Matt Sesow ~
 www.sesow.com
Matt Leitzel ~ paintings
Derrick Johnson ~ metal sculpture
Cheryl Molton
Danel Ryjalzewski ~ paintings
Bill Basil ~ paintings

Arts & Crafts

Spirited Glassworks
Lisa Bacon
Temokusonart Pottery
Wayne Bien
Heathcote Earthings
Dana Bloomfield
Gimmickwear
Tom Doxanas
DC Campbell Studio
Dorthy Campbell www.dccampbell.biz
Rotten Radish
Rachel Herrick
SisterFriend Gypsy Junk
Pat Cruz
Beadesigns
Jodi Middleman
Blue Ridge Cutting Board Co.
Keith & Donna Ellingsworth
Gnarly Artly Design
John Nickerson
Alitas Jewelry
David Conroy
New Moon Nursery
Peter & Lisa Bleich
Vintage Paper
Teresa Crimone
Old World Jewelry
Gem H Ozkok
Mendhi & Jewelry
Michelle Casey
Cross Street Tobacco
Flash Pointe Photography
Jason Pointe
Beautiful By Nature
Charlene Fields, ethnic design attire
Wallgirlee Travel Photography Karen Wall
Earthsong Eclections
Tie-dye & Toys www.earthsongmw.com
Dark City Ink
CDs and Tee-shirts darkcityinc.com
Indigo Moon
Clothes & beaded jewelery
4 Andys Design
Jewelery ~ Stephany Wallace
Mount Vernon Realty
Alke Sport
Circle of Evil Gifts
Massage Therapys
Dorthy Talbot
Laura Denz
Steve Hickey

Marvin Mayo
Soaps & Oils
T.P. Jewelry & gifts

Rendezous Books
Caron Emporium
Jewelry
Enchanted Garden
Sugar & Spice
Link Art Jewelry
Earth Art Gems
Jane Finley
Wazobia
Africian Art & Gifts

Non - Profits
Salvation Army 
Acorn  
Clean Water Action  
Baltimore Green Party  
Center Stage
 
City Wide Coalition
Art Is Freedom
Alternative Press Center
Theater Project
Mada's Spiritual Wellness